30 Eylül 2023 17:56

Arındırma, katılım endeksi kriterlerine göre oluşturulmuş dönemsel listedeki hisselerin alım satımından edilen kârdan uygunsuz gelir oranındaki parayı elden çıkarmaktır.

Arındırma işlemi bir hisseden kâr edildiğinde uygulanmalıdır. Bu da iki türlü olur; ilki ortak olduğunuz hissede şirket temettü dağıttığında, katılım endeksi listesindeki en sağ kutucuk olan uygunsuz gelir oranı kadar (örn: %1) hesaplayıp sevap ve hayır beklemeden elden çıkarmalısınız. 1000 lira temettü düşmüşse o 1000 liranın %1’i olan 10 lirası elden çıkarılarak arındırma yapılmalıdır. Bu, herkesin yapması zaruri olan ve hisse alıp satmasının şartı olan bir konudur.
Muğlak olan ve belki de katılım endeksi özelinde geliştirilmesi ve açıklığa kavuşturulması gereken bir diğer konu da temettü vermeyi tercih etmeyen şirketlerin hisselerinde ve temettü tarihlerine denk gelmeyecek şekilde alım satım yapılması durumunda arındırmanın gerekip gerekmeyeceği ve nasıl yapılacağıdır.
Belli bir dönemde alıp fiyatı yükselince kar ile satmaktan dolayı arındırma işlemi normalde gerekmiyor fakat bazı şirketler temettü vermeyip bunları öz sermayelerine ekledikleri için bunun için de arındırma yapılması tavsiye olunur. Örnek verecek olursak 10 liradan alıp bir ay sonra 15 liradan sattıysanız ve 500 lira kar ettiyseniz bu kardan arındırma (uygunsuz gelir) oranı (örn:%1) kadar elden çıkarmanız yararınıza olacaktır. 500 liranın %1’i olan 5 lirayı elden çıkarmalısınız.
Arındırma işleminde sadece kar dikkate alınır. Zarar ederseniz veya başa baş kalırsanız ana paranızdan arındırma yapmanıza gerek yoktur. Alım satımdaki komisyon vs gibi masrafları bu kârdan düşürmek de doğru değildir.
Bu meselede ayırt edilmesi gereken husus, harama bir şekilde düşen bir kimsenin (halt) kurtulmak için çabalamakla; harama bilerek girip sonra ondan kendini arındırmak için çabalamak arasındaki ince çizgiyi anlamaktır.

6 thoughts on “Arındırma Hakkında Birkaç Cevap

 1. Temettü konusu dediğiniz gibi bahsediliyor bazı yerlerde. Bir de dönemlik bilançodaki gelirin arınmasından bahsediliyor. Siz dönemsel şirket gelirinden bahsetmemişsiniz. Maalesef kafalar çabuk karışabiliyor.

 2. Süleyman Bey merhaba,
  Öncelikle böyle bir çalışma içinde bulunduğunuz için size teşekkür ederim, Allah sizden razı olsun…
  Hocam, ben bu konu hakkında bilgiye çok yeni ulaştım ve hemen uygunluk listesinde olmayan, almış bulunduğum hisseleri elimden çıkardım. Isyat, Ekgyo, Ismen.
  Buralardan gelen parayı ne yapmalıyım? Ana paramı çıkarıp kalanı, örneğin bir sağlık kurumuna bağış yapabilir miyim?
  Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

 3. Peki hocam bu arındırma oranlarına nasıl ulaşırız, bu oranları yayınlayan bir yer var mı? varsa ne zaman yayınlıyor? Verilen örnekteki tabloda en son ekimde arındırma oranları verilmiş.

 4. Allah razı olsun hocam çok faydalı buluyorum bu çalışmalarınızı teşekkür ediyorum Cenabı hak muaffak etsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/helalbor/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/helalbor/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107